Tapetowanie

Tapetowanie (nie) takie trudne, jak go malują…

Fototapety z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. I wcale nie dziwi ów fakt, gdyż posiadają one wiele zalet. Dzięki nim w zaledwie kilka chwil zmienisz ciasne i małe pomieszczenie w klimatyczne i niebanalne wnętrze. Fototapety nie tylko optycznie powiększą Twój salon, sypialnię, biuro czy przedpokój, ale również dodadzą im charakteru. Nie może więc ich zabraknąć w Twoim mieszkaniu, domu czy biurze. W TokTik z pewnością znajdziesz taki wzór, który przypadnie Ci do gustu i doskonale będzie pasował do Twojego wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością odświeżysz wnętrze i zamaskujesz niedoskonałości, nie przeprowadzając przy tym gruntownego remontu. Jest tylko jedno, ale… W jaki sposób przykleić tapetę? Jak ustrzec się przed błędami, które sprawią, że tapeta zamiast na ścianę trafi do kosza? Jak tapetować ściany krok po kroku? W jaki sposób dopasować wzór? Jaki wybrać klej? Podpowiadamy!

O czym warto pamiętać, zabierając się do tapetowania?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów fototapet. Możesz więc nimi z łatwością ozdobić sypialnię, salon, pokój pociechy czy gabinet. Nowoczesne tapety z powłoka winylową doskonale sprawdzą się również w łazience czy kuchni. Dzięki swoim właściwościom niestraszna im wilgoć, czy zachlapania. Bogata gama wzorów i kolorów – kwiaty, mapy, krajobrazy, imitacje drewna, cegieł czy fototapeta 3D to tylko niektóre z propozycji, drukowanych w katowickiej firmie TokTik. Dzięki nim z łatwością stworzysz wymarzone wnętrze.
Ozdabianie ścian tapetami nie jest zbyt trudne, dlatego też stanowi doskonałą alternatywę dla paneli, płytek czy malowania. Tapetowanie przebiega znacznie sprawniej niż układanie kafli, kasetonów czy paneli. Nie pozostawia tyle bałaganu i możesz je wykonać samodzielnie. Jeśli jednak zdecydujesz się wynająć fachowca, usługa będzie znacznie tańsza niż w przypadku innych robót.
Zanim jednak przystąpisz do pracy, sprawdź, czy podłoże jest odpowiednio przygotowane do położenia tapety.
  • Usuń więc wszelkie pozostałości materiałów, tak by ściana była gładka i bez pęcherzyków powietrza. Bez obaw możesz kłaść tapetę na zwykłą farbę czy zagruntowaną ścianę. Upewnij się jednak, czy nie ma na niej zbyt dużych nierówności, które sprawią, że wzór fototapety będzie wyglądał nieestetycznie.


  • By uzyskać gładkie ściany, możesz również użyć tzw. „tynku w rolce”. Dzięki niemu usuniesz drobne pęknięcia i wyrównasz zniszczone ściany. Taki zabieg sprawi, że fototapeta będzie idealnie przylegać do podłoża. Pamiętaj jednak, by podkład kłaść w przeciwną stronę niż pasy tapety.


  • Przed zakupem tapety, dokonaj dokładnych pomiarów pomieszczenia. W ten sposób na pewno nie zabraknie Ci tapety ani nie zostanie jej nadmiar. Warto jednak wziąć choć 10% zapasu, szczególnie jeśli chcesz ją położyć w miejscu mającym nieregularne kształty i będzie ją trzeba dociąć.


  • Przed przystąpieniem do tapetowania usuń wszelkie elementy, które znajdują się na ścianach – wieszaki, haki na półki, wkręty, gwoździe, na których wiszą obrazki itp. W ten sposób zapobiegniesz uszkodzeniu tapety. Aby fototapeta wyglądała estetycznie na całej powierzchni, usuń wcześniej obudowy włączników i gniazdek elektrycznych.


  • Przygotuj też odpowiednie narzędzia, akcesoria( nożyk do tapet, pędzel do nakładania kleju, wałek lub szczotkę, ołówek, poziomicę, linijkę czy drabinę i oczywiście twarde podłoże) i klej. W ten sposób będziesz mógł zająć się już samym tapetowaniem, zamiast szukać potrzebnych rzeczy. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie nerwów, a cała praca pójdzie szybko i sprawnie.


  • Pamiętaj, by podczas tapetowania przestrzegać zasad BHP. Zadbaj też o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym pracujesz.

Tapetowanie krok po kroku – od czego powinieneś zacząć pracę, by osiągnąć wymarzony efekt?

Jeśli podłoże, na którym chcesz kłaść tapety zostało już odpowiednio przygotowane, nie pozostaje nic innego, jak przystąpić do dzieła.
  • Pracę zacznij od przygotowania kleju. Jeśli wybrałeś preparat w proszku, przygotuj go zgodnie z instrukcją, podaną na opakowaniu. Znacznie wygodniejszy jest klej w tubce, który łatwiej się aplikuje i umożliwia podklejenie odstających krawędzi.


  • Jeśli przygotowałeś już klej, czas wybrać metodę klejenia. Możesz go umieścić bezpośrednio na ścianie bądź na tapecie. Sposób aplikacji jest uzależniony od materiału, który wybrałeś. Jeśli tapeta jest papierowa, klej umieszczaj bezpośrednio na wybranym produkcie. W przypadku fototapety flizelinowej, możesz skorzystać ze znacznie wygodniejszej metody aplikacji – klejem posmaruj tylko ścianę. Ten ostatni sposób pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu. Odczekaj chwilę, by klej mógł wsiąknąć w podłoże. Pamiętaj, by rozsmarować go równomiernie.


  • Jeżeli zdecydowałeś się na zakup tapety samoprzylepnej, wystarczy że odkleisz spodnią warstwę, a grafikę umieścisz na wybranej przez Ciebie powierzchni. Nie musisz używać już dodatkowego kleju.


  • Jeśli zdecydowałeś się na ozdobienie fototapetą większej powierzchni, zacznij od narożników, które są jednymi z najtrudniejszych miejsc. W tym miejscu może przydać Ci się poziomica, dzięki której wzór będzie naklejony idealnie.


  • Sam sposób nakładania tapety na ścianę wiąże się z metodą aplikacji kleju. Jeśli posmarowałeś ją klejem, zacznij od górnej krawędzi – tuż przy suficie. W przypadku, gdy klej jest już na ścianie, rozpocznij nakładanie fototapety od dołu i kieruj się ku górze. Upewnij się, że każda część tapety idealnie przylega do ściany. Jeśli coś odstaje, skorzystaj z wałka czy szczotki, by wygładzić powierzchnię.


  • Jeśli fototapeta jest już idealnie przyklejona, użyj nożyka, by dopasować ją do ściany. Jeżeli jest zbyt długa, przytnij grafikę w odpowiednim miejscu. Rób to dokładnie, by nie zniszczyć materiału.


Tapetowanie ścian wymaga nie tylko znajomości kwestii technicznych i odrobiny wprawy, ale również pomysłu na samą aranżację wnętrza. Warto więc zastanowić się nad wzorem czy kolorem tak, by wyeksponować walory pomieszczenia, a przy tym ukryć pewne mankamenty. Do małych wnętrz wybieraj więc fototapety w pastelowych odcieniach i delikatnych, drobnych wzorach. Dzięki temu nadasz pomieszczeniu głębi o optycznie je powiększysz. Chcąc udekorować duży salon, sypialnię czy biuro postaw na motyw krajobrazu, mapy czy roślinny. Soczyste kolory sprawią, że wnętrze będzie wyglądało świeżo i elegancko. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu niebanalnego efektu połącz ze sobą kilka wzorów bądź zdecyduj się na ozdobienie jednej ze ścian lustrem. Baw się fototapetami, eksperymentuj, twórz! Jedyne, co Cię ogranicza, to wyobraźnia.